Стягнення боргу по розписці

Як показує практика — однією з найбільш часто розглянутих судами категорій цивільних справ є стягнення боргу по розписці.

Стягнення боргу по розписці ЧернівціАлгоритм стягнення грошових коштів по розписці (або договором позики) складається з декількох етапів. Для успішного їх проходження ми настійно рекомендуємо звернутися до грамотного адвоката в Чернівцях. Якщо ж з яких-небудь причин ви не бажаєте цього робити, дотримуйтеся наступного порядку дій:

1) Подача позовної заявленія.как повернути борг по розписці

Позовна заява повинна бути подана протягом трьох років з моменту порушення ваших прав (тобто дня, коли гроші мали бути повернуті), відповідати вимогам Цивільно-процесуального кодексу РФ та обов’язково містити:

  • найменування суду;
  • відомості про сторони (про позивача, про відповідача і про третіх осіб);
  • обставини передачі грошових коштів, дані про свідків з вашого боку;
  • вказівка на порушення відповідачем строків повернення боргу (повністю або його частини);
  • сума, яку ви просите стягнути;
  • посилання на норми Цивільного та Цивільно-процесуального законодавства України, застосовні у Вашій справі;
  • прохання суду про стягнення боргу та відсотків;
  • прологом до позову документи і докази.

Крім того, до позовної заяви необхідно додати повний розрахунок коштів, які підлягають стягненню з боржника, неустойки і відсотка за користування чужими грошовими коштами, а також сплатити державне мито (судовий збір), розмір якого залежить від суми позову.

У разі, якщо позовна заява складена з порушенням (у тому числі при неправильному розрахунку суми боргу), воно повертається судом і залишається без розгляду.

В іншому випадку, позов приймається судом і починається другий етап — судовий розгляд.

2) Судовий процес

Після отримання позовної заяви та прийняття справи до провадження суд починає підготовку до судового засідання. Копії позовної заяви вручаються відповідачу, проводиться попереднє судове засідання, сторони викликаються до суду, з’ясовується наявність клопотань у сторін, призначаються експертизи.

У ході розгляду справи по суті сторони представляють докази. При цьому не варто забувати, що докази сторонами надаються самостійно, тобто сторони повинні самі доводити ті обставини, на які вони вказують (посилаються) і спростовувати докази своїх супротивників.

Результатом розгляду справи є судове рішення. При позитивному рішенні суду в ньому буде вказана сума боргу, що підлягає стягненню з відповідача.

Судове рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом 10 (десяти) днів з моменту ухвалення рішення. Після закінчення цього терміну воно набирає чинності, після чого починається третій етап стягнення — виконавче провадження.

3) Виконавче провадження 

Після набрання рішенням суду чинності позивач вправі отримати виконавчий лист, який пред’являється до відділу державної виконавчої служби (ДВС) за місцем проживання відповідача. Після цього даними державним органом повинні бути вжиті всі заходи з примусового виконання рішення суду. Однак, враховуючи завантаженість і найчастіше, несумлінне ставлення окремих працівників ДВС до своїх обов’язків, не завжди їх дії є повними і правильними. Тому, незважаючи на те, що встановлений законом строк для прийняття всіх виконавчих заходів і стягнення боргу, на практиці виконавче провадження може триває місяцями й роками. Тому і на даному етапі досить часто буває корисною допомога грамотного адвоката (юриста) в Чернівцях.